Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Hoci niektoré infantilné hemangiómy môžu spontánne zmiznúť, mali by byť VŽDY a VČAS správne diagnostikované a v prípade nutnosti VČAS liečené.

Aby bola diagnóza včas stanovená a prípadná liečba úspešná, sú najdôležitejšie prvé týždne až mesiace života dieťaťa. Počas tejto fázy je s dieťaťom najviac jeho rodič a pediater, ktorí by mali dieťa starostlivo sledovať. Niektoré deti s infantilným hemangiómom budú vyžadovať špeciálnu starostlivosť, a preto by mali byť vyšetrené lekárom špecializovaným na diagnostiku, sledovanie a liečbu infantilného hemangiómu.

Uveďme príklad,: infantilný hemangióm v strednej časti chrbta môže byť napríklad spojený so skrytou malformáciou miechy.

Pokiaľ si nie ste niečím u dieťaťa istí a dieťa má podozrivé útvary alebo prejavy na tele, ktoré rýchlo rastú, VŽDY a VČAS kontaktujte špecializované pracovisko!

Pokiaľ sa u dieťaťa vyskytne hlasné, sípavé dýchanie, ihneď kontaktujte špecializované pracovisko. Predídete tak následným komplikáciám.

Pokiaľ má dieťa hemangióm okolo očí, obzvlášť na očných viečkach, ihneď kontaktujte špecializované pracovisko. Možno bude nutné aj vyšetrenie u očného lekára.

Pokiaľ má dieťa rýchlo rastúci hemangióm na hlave, tvári a krku, ktorý môže negatívne ovplyvniť dýchanie, alebo jeho sluch, ihneď kontaktujte špecializované pracovisko.

V prípade, že lekár diagnostikuje infantilný hemangióm vyžadujúci liečbu, je potrebné zahájiť liečbu včas. Len včasná liečba môže následne eliminovať neskoršie následky.

Lieky, ktoré sa v terapii infantilného hemangiómu v súčasnosti používajú, pôsobia na rastovú fázu infantilného hemangiómu a zastavujú tento rast.

V prípade, že je rast infantilného hemangiómu ukončený, lieky už nemôžu uplatniť mechanizmus účinku, ktorým pôsobia.

Preto je potrebné infantilný hemangióm vždy a včas správne diagnostikovať, prípadne liečiť.

01.01-doctor

 

Zdroj:

Antaya RJ. Infantile hemangioma. 2007;1-20.

Chang LC, Haggstrom AN, Drolet BA, et al. Growth characteristics of infantile hemangiomas: implications for management. Pediatrics. 2008;122(2);360-367.

Dubois J, Milot J, Jaeger BI, et al. Orbit and eyelid hemangiomas: is there a relationship between location and ocular problems? J Am Acad Dermatol. 2006;55:614-619.423.

Vascular Malformations. Arkansas Children’s Hospital Web site. Accessed January 21, 2013.